Ako pes rozpráva ♥
Naši chlupáčkové síce nie sú obdarení rečou, ale hovorí. Dohovorí sa medzi sebou a hovorí aj k nám. Hovorí nielen verbálne, ale aj telom. Je len na nás, či ich reči porozumieme. Vnímavý chovateľ by problém mať nemal, pravdou však je, že občas ani tí skúsenejší nevie úplne presne, čo mu jeho miláčik práve rozpráva.
Čo je psie reč
Verbálne prejav, čiže ten, ktorý počujeme, majú aj psy. To, čo nám alebo sebe navzájom chcú povedať, oznamujú hlavne štekotom. Ale vydávajú aj mnoho ďalších zvukov, ktoré majú svoj význam.
Štekot má rôznu intenzitu, preto aj z neho sa toho dá veľa poznať. Práve tento zvukový prejav je u psov asi najčastejšie, vyjadrujú ním svoju momentálnu náladu a rozpoloženie. Niekedy môže byť veľa intenzívne a tiež na prekážku, hlavne pre susedov, ak bývate napríklad v panelovom dome. Zároveň je to ale ten najprirodzenejší vyjadrovací spôsob u psov. Dá sa dokonca aj zacvičiť na takú úroveň, aby nebol nielen na obtiaž, ale zároveň bol aj jasným signálom k tomu, aby sme zistili, čo náš pes práve požaduje, nad čím sa raduje alebo čo mu vadí.
Psí štekot sa stal dokonca predmetom dôkladného skúmania a dosť možno raz rozlúštite týmto spôsobom psie reč rovnako, ako tomu je u delfínov, kedy vedci úspech už zaznamenali.
Pes a jeho reč tela
Ďalším veľmi intenzívnym prejavom psa je vrtenie chvostom. V prevažnej väčšine to znamená, že má radosť. Avšak aj v tomto prípade je nutné pozorovať aj prejavy ostatní. Ak totiž váš miláčik pri vrtenie chvostom cenia aj zuby, nebude asi úplne dobre naladený. Dokonca by sme sa mali mať na veľkom pozore, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou hodlá zaútočiť.
Šťouchanec ňufákom naproti tomu jednoznačne priateľské gesto je. Rovnako tak ako to, keď sa o vás obtrie panvou. Pes má radosť a proti pohladenie rozhodne nič nenamieta. Tiež olízania tváre je gesto priateľské. Navyše aj trochu cielené. Pes vie veľmi dobre, že ak tvár oblizne, veľa z nás sa odtiahne a psa nechá na pokoji. Preto tento trik využívajú psi hojne hlavne vo vzťahu k deťom.
Jasne je teda dané, že aj zo psích pohybov toho možno veľa poznať. Predovšetkým úplne presne ihneď vyhodnotiť situáciu. Potom viete, ako máte reagovať.
Psie signály
Je teda jasné, že známe vrtenie chvostom nemusí byť znakom len dobré nálady. Tiež štekot a vrčanie majú nejaký momentálny význam a nemusí jednoznačne znamenať len pozor. Aj toto môže byť znakom radosti a dobrej nálady.
Psi ale komunikujú aj očami. Vo svorke je priamy pohľad do očí nebezpečný. Znamená pozor, tu velím ja. Preto aj smerom ku človeku na takýto pohľad pozor. Môže tak byť ľahko vyprovokovaný k útoku.
Tiež sahana psovi na určité časti tela má svoj význam. Zvlášť u psov, ktoré nepoznáte. Pozor teda na hladenie po hlave alebo dokonca po ňufáku. Rovnako tak by sme mali byť opatrní pri sahana na chvost.
Pes je jednoducho osobnosť a to úplne individuálne rovnako, ako je to u človeka. Teda to, čo bez problémov znáša váš pes, neznamená, že rovnako je na tom aj pes susedov.
Rovnako ako človek i pes cíti a vníma rovnaké veci. Môže sa teda stať, že jednoducho nie je naladený na naše prejavy lásky. A ak sa to neopakuje príliš často, mali by sme to rešpektovať. Aj on potrebuje odpočinok a chvíľu, kedy bude proste len tak sám av pokoji odpočívať.
Za každým psím prejavom sa jednoducho skrýva nielen momentálna nálada, ale aj skúsenosť s ľuďmi či ostatnými psami. Než si psa pohladíte, je nutné mať práve toto na pamäti. Platí to aj u tých miláčikov, ktoré dokonale poznáme.
Komentáre
Prehľad komentárov
Ked pes vrci silno ide kusat tak davajte na seba obrovsky pozor!
Krucifix a pes
(Krucifix, 29. 12. 2020 15:47)